2016-17 WA Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - Boys Under 17
Flight Notice:
D) Rosters and any revisions will be processed by the Member Association Registrar. All rosters will be verified by the Member Association Registrar before the roster freeze date for the teams from the Member Association in the tournament. The state roster freeze date for the Cups is one week prior to the first Cup match being played for that age and gender in that competition. Associations may have earlier deadlines in order to meet the approval requirement listed above.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017presidentscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=FC251B07-B592-43CB-BF64-AEBD26D9A13D&tournamentguid=4DADFD94-FDF3-4824-A3C4-C958001EBEAC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E      




1st Place team from each bracket and 3 Wildcards advance to next round
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  5  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Eastside FC B00 White B101010xx30 3  11  11 
 A2 : RVS B00 Orange950xx14 1  -2  5 
 A3 : GS Surf B00 C05 xx5 0  -4  2 
 A4 : Colibri Boys U1701 xx1 0  -5  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  5  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Seattle United B00 Tango B998xx26 3  12  15 
 B2 : WPFC B00 Navy C9101xx20 2  5  9 
 B3 : Eastside FC B00 Blue C2110xx13 1  0  8 
 B4 : SNOHOMISH UNITED RED B100xx1 0  -17  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  5  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C2 : Whatcom FC Ra - BU00 Gold9925934 3  5  16 
 C1 : WPFC B00 White B9845228 2  1  8 
 C4 : WA Timbers 00B Red 101098x27 3  5  8 
 C3 : NorthWest United B00 A Black34100x17 1  3  9 
 C5 : FWFC B00 Blue (A)0100x1 0  -14  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  5  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D4 : CFS B00 Button8969x32 3  8  13 
 D1 : Kitsap Alliance FC B00 A10098x27 3  7  9 
 D2 : PacNW B00 Blue B10960x25 2  12  18 
 D3 : Crossfire Premier B00 C0190x10 1  -1  9 
 D5 : Whatcom FC Ra - BU00 Blue0111x3 0  -26  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  4  5  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 E2 : GS Surf B00 B91044x27 2  12  14 
 E4 : Harbor Premier B00 Green A4948x25 2  4  7 
 E3 : Seattle United B00 Samba C1891x19 2  -4  7 
 E1 : SNOHOMISH UNITED BLACK A8414x17 1  0  5 
 E5 : PacNW B00 White C1012x4 0  -12  4 

Bracket - Sunday, January 08, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606666  Saghalie Middle School  12:00 PM  1 C5 vs C1FWFC B00 Blue (A) 0 vs.WPFC B00 White B2
 606676  Civic Field Stadium  02:00 PM  Stdm D5 vs D1Whatcom FC Ra - BU00 Blue 0 vs.Kitsap Alliance FC B00 A5
 606677  Petrovitsky Park  05:00 PM  1 D2 vs D3PacNW B00 Blue B 4 vs.Crossfire Premier B00 C0
 606687  Edmonds Community College  05:15 PM  ECC E2 vs E3GS Surf B00 B 6 vs.Seattle United B00 Samba C1

Bracket - Saturday, January 14, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606667  Phillips 66 Soccer Park  12:00 PM  1 C2 vs C3Whatcom FC Ra - BU00 Gold 4 vs.NorthWest United B00 A Black3

Bracket - Sunday, January 15, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606669  Saghalie Middle School  12:00 PM  1 C5 vs C2FWFC B00 Blue (A) 1 vs.Whatcom FC Ra - BU00 Gold4

Bracket - Tuesday, January 17, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606686  Starfire Sports Complex  07:00 PM  1 E5 vs E1PacNW B00 White C 1 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A2

Bracket - Saturday, January 21, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606689  Petrovitsky Park  09:00 AM  2 E5 vs E2PacNW B00 White C 0 vs.GS Surf B00 B7
 606679  Phillips 66 Soccer Park  10:00 AM  01 D5 vs D2Whatcom FC Ra - BU00 Blue 1 vs.PacNW B00 Blue B10
 606678  Eastlake Community Sports Field  11:00 AM  2 D4 vs D1CFS B00 Button 1 vs.Kitsap Alliance FC B00 A0
 606654  Truman  12:00 PM  1 A4 vs A1Colibri Boys U17 0 vs.Eastside FC B00 White B3
 606688  Gig Harbor High School  01:15 PM  1 E4 vs E1Harbor Premier B00 Green A 1 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A1
 606660  Snohomish High School  02:00 PM  Stdm B4 vs B1SNOHOMISH UNITED RED B 1 vs.Seattle United B00 Tango B8
 606668  Harmony Sports Complex  04:00 PM  9 C4 vs C1WA Timbers 00B Red 1 0 vs.WPFC B00 White B1
 606661  WPFC Soccer Complex  07:30 PM  4 B2 vs B3WPFC B00 Navy C 3 vs.Eastside FC B00 Blue C2

Bracket - Sunday, January 22, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606662  Roosevelt HS  09:15 AM  1 B1 vs B3Seattle United B00 Tango B 5 vs.Eastside FC B00 Blue C1
 606690  Snohomish High School  10:00 AM  1 E1 vs E3SNOHOMISH UNITED BLACK A 1 vs.Seattle United B00 Samba C2
 606691  Gig Harbor High School  11:15 AM  1 E4 vs E5Harbor Premier B00 Green A 4 vs.PacNW B00 White C1
 606657  Game Farm Park  12:30 PM  W A2 vs A4RVS B00 Orange 3 vs.Colibri Boys U171
 606680  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  01:00 PM  Synt D1 vs D3Kitsap Alliance FC B00 A 3 vs.Crossfire Premier B00 C1
 606671  Camas High School  02:00 PM  Stdm C4 vs C5WA Timbers 00B Red 1 4 vs.FWFC B00 Blue (A)0
 606670  WPFC Soccer Complex  03:30 PM  3 C1 vs C3WPFC B00 White B 1 vs.NorthWest United B00 A Black1
 606681  Perrigo Community Park  04:30 PM  2 D4 vs D5CFS B00 Button 6 vs.Whatcom FC Ra - BU00 Blue1
 606656  Preston Park  05:00 PM  2 A1 vs A3Eastside FC B00 White B 4 vs.GS Surf B00 C0
 606663  WPFC Soccer Complex  05:45 PM  2 B2 vs B4WPFC B00 Navy C 5 vs.SNOHOMISH UNITED RED B0

Bracket - Saturday, January 28, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606673  Mt Vernon High School  09:00 AM  HS C3 vs C5NorthWest United B00 A Black 5 vs.FWFC B00 Blue (A)0
 606682  Lindbergh High School  09:00 AM  HS D2 vs D4PacNW B00 Blue B 4 vs.CFS B00 Button4
 606692  Lynnwood High School  09:30 AM  3 E2 vs E4GS Surf B00 B 0 vs.Harbor Premier B00 Green A0
 606693  Shorewood  11:00 AM  1 E3 vs E5Seattle United B00 Samba C 3 vs.PacNW B00 White C2
 606672  Civic Field Stadium  12:00 PM  Stdm C2 vs C4Whatcom FC Ra - BU00 Gold 2 vs.WA Timbers 00B Red 13
 606655  Auburn Mountainview High school  02:00 PM  1 A2 vs A3RVS B00 Orange 2 vs.GS Surf B00 C2
 606683  Marymoor Park  03:00 PM  4B D3 vs D5Crossfire Premier B00 C 8 vs.Whatcom FC Ra - BU00 Blue1

Bracket - Sunday, January 29, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 606658  Shorewood  01:00 PM  1 B1 vs B2Seattle United B00 Tango B 2 vs.WPFC B00 Navy C1
 606659  Preston Park  01:00 PM  2 B3 vs B4Eastside FC B00 Blue C 5 vs.SNOHOMISH UNITED RED B0
 606664  WPFC Soccer Complex  01:00 PM  2 C1 vs C2WPFC B00 White B 2 vs.Whatcom FC Ra - BU00 Gold2
 606665  Sedro Woolley High School  01:00 PM  1 C3 vs C4NorthWest United B00 A Black 0 vs.WA Timbers 00B Red 11
 606685  Magnuson  01:00 PM  6 E3 vs E4Seattle United B00 Samba C 1 vs.Harbor Premier B00 Green A2
 606653  Woodinville Sports Field  03:00 PM  2 A3 vs A4GS Surf B00 C   vs.Colibri Boys U17 
 606674  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  03:00 PM  Synt D1 vs D2Kitsap Alliance FC B00 A 1 vs.PacNW B00 Blue B0
 606684  Snohomish High School  03:00 PM  1 E1 vs E2SNOHOMISH UNITED BLACK A 1 vs.GS Surf B00 B1
 606652  Preston Park  05:00 PM  2 A1 vs A2Eastside FC B00 White B 4 vs.RVS B00 Orange0
 606675  Redmond High School  05:00 PM  HS D3 vs D4Crossfire Premier B00 C 0 vs.CFS B00 Button2

Bracket - Saturday, February 04, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 641204  TBD   --    --  C2 vs C1Whatcom FC Ra - BU00 Gold 4 vs.WPFC B00 White B2

Quarter Final - Sunday, February 05, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 621733  Harmony Sports Complex  01:00 PM  8 WA Timbers 00B Red 1 1 vs.Kitsap Alliance FC B00 A2
 621731  Marymoor Park  01:00 PM  1 CFS B00 Button 0 vs.GS Surf B00 B3
 621732  Shoreline Center  02:30 PM  B Seattle United B00 Tango B 3 vs.WPFC B00 Navy C0
 621730  Preston Park  03:00 PM  2 Eastside FC B00 White B 1 vs.Whatcom FC Ra - BU00 Gold0

Semi-Final - Saturday, February 11, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 642861  Starfire Sports Complex  06:00 PM  3 Eastside FC B00 White B 2 vs.GS Surf B00 B1
 642862  Starfire Sports Complex  06:30 PM  4 Seattle United B00 Tango B 1 vs.Kitsap Alliance FC B00 A2

Final - Sunday, February 12, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 642863  Starfire Sports Complex  12:00 PM  3 Eastside FC B00 White B 1 vs.Kitsap Alliance FC B00 A0






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.