2016-17 WA Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - BU13 Division 1
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017presidentscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=E0CD00FA-5079-4108-AC13-79ADF9EFADC5&tournamentguid=4DADFD94-FDF3-4824-A3C4-C958001EBEAC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : FWFC B04 Blue (A)210921 2  6  11 
 A2 : 3RSC B2004 GREEN92415 1  0  5 
 A3 : NorthWest United B04 B Red04913 1  -4  4 
 A4 : Nortac Colibri90211 1  -2  5 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B4 : NSC B04 Green99927 3  8  12 
 B1 : Blackhills FC B04 Black A19818 2  -1  4 
 B3 : GS Surf B04 B4026 0  -4  2 
 B2 : Crossfire Premier B04 B4105 0  -3  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C3 : Eastside FC B04 Blue C88925 3  4  5 
 C4 : FCSC 04B White99018 2  1  7 
 C1 : Harbor Premier B04 Green A301013 1  2  8 
 C2 : Kitsap Alliance FC B04 A1001 0  -7  1 

Bracket - Saturday, March 18, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722518  Grasslawn Park  09:00 AM  GL2 B2 vs B3Crossfire Premier B04 B 0 vs.GS Surf B04 B0
 722524  Silverdale Stadium  10:15 AM  STDM C2 vs C3Kitsap Alliance FC B04 A 1 vs.Eastside FC B04 Blue C2
 722511  Truman  12:30 PM  1 A4 vs A1Nortac Colibri 3 vs.FWFC B04 Blue (A)2
 722517  Inglemoor High School  03:00 PM  HS B4 vs B1NSC B04 Green 5 vs.Blackhills FC B04 Black A1
 722523  Felida Park North  04:00 PM  1 C4 vs C1FCSC 04B White 5 vs.Harbor Premier B04 Green A4

Bracket - Saturday, March 25, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722513  Saghalie Middle School  11:00 AM  1 A1 vs A3FWFC B04 Blue (A) 5 vs.NorthWest United B04 B Red0
 722514  Tri Cities Youth Soccer Association Complex  12:30 PM  30 A2 vs A43RSC B2004 GREEN 2 vs.Nortac Colibri0
 722519  Regional Athletic Complex  02:00 PM  1 B1 vs B3Blackhills FC B04 Black A 2 vs.GS Surf B04 B0
 722526  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  03:00 PM  Synt C2 vs C4Kitsap Alliance FC B04 A 0 vs.FCSC 04B White2
 722525  Gig Harbor High School  04:45 PM  1 C1 vs C3Harbor Premier B04 Green A 0 vs.Eastside FC B04 Blue C1
 722520  Grass Lawn Park  06:00 PM  1 B2 vs B4Crossfire Premier B04 B 1 vs.NSC B04 Green3

Bracket - Sunday, March 26, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722509  Sacajawea Middle School  04:00 PM  1 A1 vs A2FWFC B04 Blue (A) 4 vs.3RSC B2004 GREEN2

Bracket - Friday, March 31, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722516  Inglemoor High School  07:00 PM  HS B3 vs B4GS Surf B04 B 2 vs.NSC B04 Green4

Bracket - Saturday, April 01, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722521  Gig Harbor High School  09:00 AM  1 C1 vs C2Harbor Premier B04 Green A 4 vs.Kitsap Alliance FC B04 A0
 722512  Southridge SC  11:00 AM  SR5 A2 vs A33RSC B2004 GREEN 1 vs.NorthWest United B04 B Red1
 722515  Ingersoll Stadium  11:00 AM  1 B1 vs B2Blackhills FC B04 Black A 1 vs.Crossfire Premier B04 B0
 722522  Preston Park  03:30 PM  1 C3 vs C4Eastside FC B04 Blue C 2 vs.FCSC 04B White0

Bracket - Sunday, April 02, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722510  Sedro Woolley High School  01:00 PM  1 A3 vs A4NorthWest United B04 B Red 3 vs.Nortac Colibri2

Quarter Final - Saturday, April 22, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724194  Sacajawea Middle School  09:00 AM  1 FWFC B04 Blue (A) 5 vs.NorthWest United B04 B Red0
 724197  Preston Park  10:30 AM  1 Eastside FC B04 Blue C 3 vs.3RSC B2004 GREEN1
 724196  Inglemoor High School  03:30 PM  HS NSC B04 Green 3 vs.Harbor Premier B04 Green A1
 724195  Woodland MS FS  04:00 PM  1 FCSC 04B White 5 vs.Blackhills FC B04 Black A2

Semi-Final - Saturday, April 29, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724198  Starfire Sports Complex  04:30 PM  1 FWFC B04 Blue (A) 1 vs.FCSC 04B White4
 724199  Starfire Sports Complex  04:30 PM  2 NSC B04 Green 4 vs.Eastside FC B04 Blue C1

Final - Sunday, April 30, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724200  Starfire Sports Complex  12:15 PM  2 FCSC 04B White 1 vs.NSC B04 Green4






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.