2016-17 WA Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - BU14 Division 2
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017presidentscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=A7233027-226A-472A-9920-3FD20E1BD76E&tournamentguid=4DADFD94-FDF3-4824-A3C4-C958001EBEAC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Round of 16 Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E F      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 4 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : Kent United B03 Green10108x28 3  17  18 
 A1 : Harbor Premier B03 Green A9101x20 2  11  14 
 A4 : Blackhills FC B 03 Red B105x6 0  -16  3 
 A3 : Kitsap Alliance FC B03 A005x5 0  -12  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Blackhills FC B03 Black A8109x27 3  17  18 
 B3 : FWFC B03 White (B)909x18 2  -3  8 
 B2 : WPFC B03 Navy C391x13 1  -10  6 
 B4 : Pacific FC 03B Real102x3 0  -4  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : Seattle United B03 Samba C10109x29 3  14  14 
 C4 : Bainbridge Island FC Blue B03099x18 2  -1  8 
 C2 : Spokane Sounders B03-B2100x12 1  1  6 
 C3 : Crossfire Premier B03 D003x3 0  -14  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : Crossfire Yakima - B03 A9910x28 3  18  20 
 D4 : KU B03 White - BU14914x14 1  2  7 
 D2 : Eastside FC B03 Blue C194x14 1  1  10 
 D3 : SNOHOMISH UNITED RED B110x2 0  -21  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 E1 : GS Surf B03 C999x27 3  8  10 
 E2 : Washington Rush B03 Nero B8010x18 2  2  4 
 E3 : NorthWest United B03 B Red0101x11 1  0  5 
 E4 : Harbor Premier B03 White B100x1 0  -10  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- F 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 F1 : PacNW B03 White C31091032 3  9  15 
 F2 : Crossfire Premier B03 C919928 3  10  17 
 F3 : Eastside FC B03 Grey D981018 2  -1  7 
 F5 : STU Evolution B03 Yellow910818 2  -2  8 
 F4 : GS Surf B03 D20125 0  -16  5 

Bracket - Saturday, March 18, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723049  Battle Point Park  10:00 AM  2 C4 vs C1Bainbridge Island FC Blue B03 0 vs.Seattle United B03 Samba C4
 723038  Petrovitsky Park  01:00 PM  2 A2 vs A3Kent United B03 Green 6 vs.Kitsap Alliance FC B03 A0
 723044  WPFC Soccer Complex  03:00 PM  2 B2 vs B3WPFC B03 Navy C 3 vs.FWFC B03 White (B)5
 723053  Perry Soccer Complex  03:00 PM  4 D1 vs D2Crossfire Yakima - B03 A 7 vs.Eastside FC B03 Blue C1
 723063  Sehmel Homestead Park  05:15 PM  1 E4 vs E1Harbor Premier B03 White B 1 vs.GS Surf B03 C4

Bracket - Sunday, March 19, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723062  Cavelero Mid High School  09:00 AM  Stdm E2 vs E3Washington Rush B03 Nero B 1 vs.NorthWest United B03 B Red0
 723054  Snohomish High School  11:00 AM  Low D3 vs D4SNOHOMISH UNITED RED B 1 vs.KU B03 White - BU145
 723037  Ingersoll Stadium  12:00 PM  1 A4 vs A1Blackhills FC B 03 Red B 1 vs.Harbor Premier B03 Green A7
 723043  Ridgefield High School  12:00 PM  Stdm B4 vs B1Pacific FC 03B Real 1 vs.Blackhills FC B03 Black A2
 723070  Preston Park  01:00 PM  2 F3 vs F4Eastside FC B03 Grey D 5 vs.GS Surf B03 D2
 723071  Starfire Complex  03:30 PM  2 F5 vs F1STU Evolution B03 Yellow 5 vs.PacNW B03 White C3

Bracket - Saturday, March 25, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723039  Gig Harbor High School  09:15 AM  1 A1 vs A3Harbor Premier B03 Green A 6 vs.Kitsap Alliance FC B03 A0
 723051  Kellogg MS  09:30 AM  1 C1 vs C3Seattle United B03 Samba C 8 vs.Crossfire Premier B03 D0
 723045  Ingersoll Stadium  10:00 AM  1 B1 vs B3Blackhills FC B03 Black A 6 vs.FWFC B03 White (B)0
 723074  First Creek Middle School  10:15 AM  1 F5 vs F2STU Evolution B03 Yellow 1 vs.Crossfire Premier B03 C5
 723060  Sedro Woolley High School  01:00 PM  1 E3 vs E4NorthWest United B03 B Red 4 vs.Harbor Premier B03 White B0
 723046  WPFC Soccer Complex  01:30 PM  3 B2 vs B4WPFC B03 Navy C 2 vs.Pacific FC 03B Real0
 723052  Plantes Ferry Soccer Complex  02:00 PM  4 C2 vs C4Spokane Sounders B03-B 2 vs.Bainbridge Island FC Blue B033
 723073  Inglemoor High School  03:00 PM  HS F4 vs F1GS Surf B03 D 0 vs.PacNW B03 White C6
 723040  Petrovitsky Park  05:00 PM  2 A2 vs A4Kent United B03 Green 12 vs.Blackhills FC B 03 Red B0
 723056  Preston Park  05:00 PM  2 D2 vs D3Eastside FC B03 Blue C 8 vs.SNOHOMISH UNITED RED B1

Bracket - Sunday, March 26, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723059  Lynnwood High School  09:30 AM  1 E1 vs E2GS Surf B03 C 2 vs.Washington Rush B03 Nero B0
 723069  Starfire Complex  09:30 AM  4 F1 vs F2PacNW B03 White C 3 vs.Crossfire Premier B03 C1
 723078  Preston Park  11:00 AM  1 F3 vs F5Eastside FC B03 Grey D 1 vs.STU Evolution B03 Yellow0
 723050  Plantes Ferry Soccer Complex  12:00 PM  5 C2 vs C3Spokane Sounders B03-B 4 vs.Crossfire Premier B03 D0
 723055  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 D4 vs D1KU B03 White - BU14 1 vs.Crossfire Yakima - B03 A3

Bracket - Tuesday, March 28, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723072  Redmond High School  07:00 PM  HS F2 vs F3Crossfire Premier B03 C 3 vs.Eastside FC B03 Grey D1

Bracket - Saturday, April 01, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723035  Gig Harbor High School  10:45 AM  1 A1 vs A2Harbor Premier B03 Green A 1 vs.Kent United B03 Green2
 723042  Saghalie Middle School  11:00 AM  1 B3 vs B4FWFC B03 White (B) 3 vs.Pacific FC 03B Real2
 723036  Silverdale Stadium  01:00 PM  STDM A3 vs A4Kitsap Alliance FC B03 A 2 vs.Blackhills FC B 03 Red B2
 723057  Perry Soccer Complex  01:00 PM  4 D1 vs D3Crossfire Yakima - B03 A 17 vs.SNOHOMISH UNITED RED B0
 723047  Ingraham High School  01:45 PM  S C1 vs C2Seattle United B03 Samba C 2 vs.Spokane Sounders B03-B0
 723076  Canyon Park Junior High  02:30 PM  1 F4 vs F5GS Surf B03 D 1 vs.STU Evolution B03 Yellow2
 723048  Grasslawn Park  03:00 PM  GL2 C3 vs C4Crossfire Premier B03 D 3 vs.Bainbridge Island FC Blue B035
 723075  Starfire Complex  03:30 PM  Stdm F1 vs F3PacNW B03 White C 3 vs.Eastside FC B03 Grey D0
 723041  Tumwater HS Stadium  04:00 PM  Stdm B1 vs B2Blackhills FC B03 Black A 11 vs.WPFC B03 Navy C1
 723065  Meadowdale High School  06:30 PM  1 E1 vs E3GS Surf B03 C 4 vs.NorthWest United B03 B Red1

Bracket - Sunday, April 02, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 723058  Preston Park  09:00 AM  1 D2 vs D4Eastside FC B03 Blue C 1 vs.KU B03 White - BU141
 723067  Archbishop Murphy High School  11:00 AM  stdm E2 vs E4Washington Rush B03 Nero B 3 vs.Harbor Premier B03 White B0
 723077  Grass Lawn Park  01:00 PM  1 F2 vs F4Crossfire Premier B03 C 8 vs.GS Surf B03 D2

Round of 16 - Saturday, April 08, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724221  Lower Woodland  09:30 AM  2 Seattle United B03 Samba C 3 vs.Eastside FC B03 Grey D0
 724222  Newport Hills Park  12:00 PM  1 PacNW B03 White C 3 vs.Harbor Premier B03 Green A1
 724215  Petrovitsky Park  02:00 PM  1 Kent United B03 Green 7 vs.WPFC B03 Navy C0
 724216  Marymoor Park  02:00 PM  4B Crossfire Premier B03 C 3 vs.Bainbridge Island FC Blue B030
 724219  Tumwater HS Stadium  03:00 PM  Stdm Blackhills FC B03 Black A 1 vs.STU Evolution B03 Yellow2
 724218  Meadowdale High School  05:00 PM  1 GS Surf B03 C 3 vs.FWFC B03 White (B)0

Round of 16 - Sunday, April 09, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724220  Archbishop Murphy High School  09:00 AM  stdm Washington Rush B03 Nero B 0
- 6PK  
vs.KU B03 White - BU140
- 7PK

Round of 16 - Saturday, April 15, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724217  Perry Soccer Complex  01:00 PM  4 Crossfire Yakima - B03 A 11 vs.Eastside FC B03 Blue C0

Quarter Final - Saturday, April 22, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724225  First Creek Middle School  09:00 AM  1 STU Evolution B03 Yellow 3 vs.KU B03 White - BU140
 724226  Lower Woodland  11:15 AM  7 Seattle United B03 Samba C 1 vs.PacNW B03 White C0
 724223  Petrovitsky Park  05:00 PM  1 Kent United B03 Green 4 vs.Crossfire Premier B03 C1

Quarter Final - Sunday, April 23, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724224  Perry Soccer Complex  11:00 AM  4 Crossfire Yakima - B03 A 5 vs.GS Surf B03 C1

Semi-Final - Saturday, April 29, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724228  Starfire Sports Complex  10:30 AM  2 STU Evolution B03 Yellow 1 vs.Seattle United B03 Samba C4
 724227  Starfire Sports Complex  02:30 PM  1 Kent United B03 Green 1 vs.Crossfire Yakima - B03 A3

Final - Sunday, April 30, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 724229  Starfire Sports Complex  02:45 PM  1 Crossfire Yakima - B03 A 1 vs.Seattle United B03 Samba C2






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.